Скільки повинен важити футбольний м'яч?

Скільки повинен важити футбольний м'яч?

У цій статті ви одержите відповідь на, що часто задається питання: «скільки важить футбольний м'яч?». Варто відразу обмовитися, що єдино правильної відповіді на це питання не може бути в принципі. Тобто, сказати, що м'яч для футболу повинен важити, приміром, 465 грамів (ні грамом більше й ні грамом менше) не можна. 

Чому так? По-перше, у міжнародних стандартах, що регулюють параметри ігрового снаряда, визначене не точне значення ваги, а тільки лише діапазон припустимих значень. По-друге, існує класифікація футбольних снарядів, що підрозділяє їх на категорії залежно від цільового призначення. Виділяють наступні категорії м'ячів:

  • М'ячі для великого футболу (розмір №5)
  • футзальні м'ячі (розмір №4)
  • Полегшені м'ячі для дитячих команд
  • Маленькі сувенірні м'ячі

Футбольні снаряди 5-го розміру, який прийнято називати «стандартним», також можуть суттєво відрізнятися по вазі, оскільки існують їхні спеціальні полегшені версії, призначені для самих юних футболістів або для гри на пляжі. Однак, якщо говорити про те, скільки важить професійний футбольний м'яч, те міжнародні стандарти визначають припустима вага снаряда в діапазоні від 410 до 450 грамів.

від 410 до 450 грамів - вага стандартного футбольного м'яча

Існують також м'ячі 4-го розміру, призначені для використання на футбольних полях стандартних габаритів. Діаметр їх окружності в середньому на 4-5 сантиметрів менше, чим в «п'ятірки», що обумовлює більш легку вагу снаряда, що варіюється в діапазоні 350-390 грамів.

Для міні-футболу й футзалу був розроблений особливий тип ігрових снарядів. Гра у футбол на маленьких майданчиках із твердим типом покриття висуває додаткові вимоги до відскоку м'яча від поверхні, який повинен бути значно нижче, чим у снаряда для великого футболу. Щоб забезпечити знижений відскік, при виготовленні футзальних м'ячів виробники використовують спеціальні підкладкові шари, що й демпфірують матеріали, що дає відчутне збільшення до маси снаряда. Тому, якщо по довжині окружності такий м'яч практично повністю ідентичний розміру №4 для великого футболу, то важить він на 40-50 грамів важче свого «побратима». Цікаво, що вага футзальних м'ячів зіставимо із професійними снарядами для великого футболу.

від 410 до 450 грамів - вага м'яча для футзалу й мініфутболу

Окремо необхідно виділити полегшені версії м'ячів, створені для ігор і тренувань у дитячих футбольних школах. З таким снарядом простіше й зручніше працювати самим молодшим віковим групам футболістів. Найпоширеніші дитячі полегшені моделі важать 290 (підійде для самих юних) і 350 грамів Через зменшену вагу снаряд здобуває особливі аеродинамічні властивості, що робить його непридатним для дорослого великого футболу.

Діти: 290 грамів - до 8 років і 350 грамів до 12 років

Припустима маса професійних ігрових снарядів різних категорій, поряд з іншими параметрами (сферичність, вологовбирання, висота відскоку й.т.д.), визначається стандартами FIFA Quality Pro, FIFA Quality і IMS (International Match Standard). Вимоги першого з перерахованих стандартів є самими строгими, що не дивно, адже FIFA Quality Pro установлює припустимі параметри снарядів, придатних для використання в матчах найбільших турнірів.

Нормативні значення в стандартах FIFA Quality і IMS практично повністю ідентичні. Ключовою відмінністю є те, що за використання маркування FIFA Quality, виробники м'ячів змушено доплачувати Міжнародної футбольної федерації (FIFA). 

Прочитавши дану статтю, ви одержали відповіді на наступні питання:

  1. Яка припустима вага стандартних м'ячів 5-го й 4-го розмірів
  2. Скільки повинен важити м'яч для футзалу
  3. Скільки важить убраний дитячий м'яч
  4. Які стандарти визначають вага футбольних снарядів