Як роблять футбольні м'ячі

Як роблять футбольні м'ячі

Із цієї статті ви довідаєтеся, як роблять футбольні м'ячі. Ми розглянемо еволюцію технології виробництва й матеріалів, використовуваних при виготовленні ігрових снарядів.

Предмети сферичної форми, що нагадують сучасний м'яч, відомі людству із глибокої стародавності. В ігри, чимсь схожі на футбол здавна відіграли в Китаї, Єгипту, Прадавньому Римі. Більш досконалі прообрази футбольних м'ячів з'явилися на Британських островах у період пізнього Середньовіччя. У якості камери використовувалися сечові міхури свиней, а роль покришки найчастіше виконувала обшивка з оленячої шкіри. Подібна конструкція не відрізнялася надійністю, такий м'яч міг вийти з ладу вже після декількох сильних ударів. Наукові розробки середини 19-го століття дали можливість замінити камеру тваринного походження на гумову, яка була набагато міцніше й надавала ігровому снаряду форму, більш походившую на сферу.

Індіанці Майя відіграли ногами в м'яч ще в 1400 роком до н. э. - мезоамериканські гра в м'яч

На сучасному етапі широке застосування одержали бутилові й латексні камери. Перші дозволяють більш тривалий час утримувати заколисане повітря, зате другі мають більшу еластичність і забезпечують контролюється відскік.

Як роблять футбольні м'ячі

Незважаючи на те, що перший снаряд, що повністю полягає із синтетичних матеріалів, удалося створити ще на початку 1960-х, футбольні м'ячі з покришкою з натуральної шкіри були широко поширені аж до кінця 80-х років минулого століття. Це пов'язане з тим, що консерватори з миру футболу ( багато хто з них входили у виконком FIFA) наполягали на тому, що м'ячі з натуральної шкіри зручніше контролювати й що вони забезпечують більшу силу удару. Разом з тим, недоліки таких м'ячів були куди більш вагомими, тому перехід на синтетичні матеріали був справою часу.

М'ячами з натуральної шкіри відіграли на профі рівні до 90х років 20-го століття.

Проблема в тому, що при мокрій погоді шкіра швидко убирає вологу й футбольний снаряд набухає й стає значно важче прямо в процесі гри. Сучасні моделі м'ячів з покришкою з полівінілхлориду або поліуретану (цей матеріал використовується набагато частіше) відрізняються підвищеною міцністю, вологостійкістю й гладкістю. Крім того, передові технології галузі дозволяють сформувати рельєфну текстуру поверхні покришки з метою поліпшення аеродинамічних властивостей снаряда й створення додаткового зчеплення з матеріалом бутс і воротарських рукавичок, що дозволяє контролювати його з більшою ефективністю.

Як роблять футбольні м'ячі

Перші прообрази сучасних футбольних м'ячів являли собою конструкцію з 18-ти зшитих вручну шкіряних панелей з отвором, куди вставлялася гумова камера. Після надування камери за допомогою спеціальної трубки, отвір у покришці доводилося зашнуровувати.

Через деякий час, американським архітектором Річардом Бакмінстер була запропонована класична, 32-панельна конструкція м'яча. Ця конструкція, що полягає з 12 п'ятикутників і 20 шестикутників, має наукова назва - усічений ікосаедр. Завдяки заколисаному в камеру повітрю ця геометрична фігура здобуває форму, близьку до ідеальної сфери. Подібна конструкція забезпечувала більшу вологостійкість і довговічність м'яча.

Річард `Бакминстер` - винахідник футбольного м'яча з 32-х панелей.

Згодом виробники відмовилися від класичної конструкції й стали активно експериментувати з кількістю й формою панелей. Ці експерименти привели до появи сучасних футбольних снарядів, що відрізняються чудовою сферичністю й балансуванням.

На даному етапі існують три способи з'єднання панелей у цільну конструкцію:

  • Машинний рядок
  • Ручне складання (зшивка)
  • Термосклеювання

Машинна зшивка є найменш витратним способом виготовлення футбольних м'ячів. До того ж, автоматизація процесу складання панелей забезпечує високу продуктивність. Однак через те, що при машинному рядку використовується тонка нитка й, відповідно, тонкий шар матеріалу покришки, це робить конструкцію снаряда вкрай уразливої. М'ячі, зроблені за такою технологією, не призначені для використання на професійному рівні.

Машинний рядок - дешево.

Метод ручного складання дозволяє виготовляти снаряди, що відрізняються більшою міцністю. Цей спосіб передбачає використання більш товстих панелей, голок і ниток. Істотним мінусом є те, що висока трудомісткість процесу в добу дозволяє робити всього кілька одиниць товару.

Ручна збоку м'ячів - надійно.

Самою передовою й дорогою технологією складання панелей є автоматизоване термічне склеювання. Армована нейлонова нитка дозволяє надійно з'єднати термополіуретановие панелі, як між собою, так і з поверхнею камери. На виході виходить цільна сферичная конструкція з відмінними аеродинамічними характеристиками.

термошви й `робосборка` - технологічно.

Якщо говорити про країни-виробниках футбольних м'ячів, то лідером тут є південно-азіатський регіон: Пакистан, Таїланд, Китай, В'єтнам. Важливо відзначити, що якщо ви здобуваєте фірмову продукцію провідних брендів, то за якість снаряда переживати не варто, увесь процес виробництва перебуває під строгим контролем. Головне, не нарватися на дешеву підробку.

Прочитавши цю статтю, ви одержали виставу про той:

  1. Як і із чого роблять футбольні снаряди
  2. Які способи складання панелей м'яча існують
  3. Де роблять більшість футбольних м'ячів