Хто / Де / Коли придумав / винайшов футбольний м'яч?

Хто / Де / Коли придумав / винайшов футбольний м'яч?

Назвати одноособового винахідника футбольного м'яча не представляється можливим через того, що процес еволюції цього ігрового снаряда відбувався протягом багатьох століть і пройшов через кілька етапів. Разом з тим, ми має право вказати кілька імен винахідників, що зіграли ключову роль у процесі вдосконалення футбольного м'яча.

Перша революційна подія в історії розвитку снаряда для гри у футбол відбулося в 1836-м року. Саме тоді американський винахідник Чарльз Гудьир створив перший м'яч із каучуку, що відрізнявся високою міцністю й стрибучістю. До речі, побачити перший прообраз сучасного футбольного м'яча можна в Залі Слави футболу, що перебуває в США.

Хто / Де / Коли придумав / винайшов футбольний м'яч?

Приблизно в той же час англійський винахідник на прізвище Лайндон запропонував конструкцію гумової камери, у яку можна було накачувати повітря. Це нововведення дозволило додати снаряду більш правильну форму й підвищити його стійкість до потужних ударів футболістів. 

Ще однієї значимою віхою в еволюційному шляху футбольного м'яча став винахід Річардом Бакмінстер 32-панельної конструкції на початку 60-х років минулого століття. Зараз дана конструкція із чорних і білих п'яти- і шестикутників, що одержала неофіційну назву «бакіболи», стала класикою й відома навіть тим, хто футболом не захоплюється. До речі, сам її винахідник не був футбольним уболівальником. Він займався розробками в області будівництва й архітектури, і створена їм конструкція прийшла в мир футболу зовсім випадково.

Хто / Де / Коли придумав / винайшов футбольний м'яч?

У цей же самий часовий період почалися активні експерименти з використанням різних синтетичних матеріалів і впровадженням додаткових підкладкових шарів у конструкцію футбольного снаряда. Наступні технологічні розробки дозволили через кілька років одержати м'яч, що відрізняється міцністю, вологостійкістю, сферичністю й чудовими аеродинамічними властивостями.

Довгі роки ведуться бурхливі дискусії на предмет того, яку ж країну можна вважати «батьківщиною» футбольного м'яча. Ігрові снаряди, що зовні нагадують м'яч, були відомі в різні історичні епохи в наступних країнах:

  • Китай
  • Прадавній Єгипет
  • Прадавній Рим
  • Прадавня Греція
  • Великобританія
  • Імперія інків

При цьому в різних регіонах конструкція, розміри й форма м'ячів мали істотні відмінності. Наприклад, у Прадавньому Китаї задовго до нашої ери навчилися виготовляти м'ячі зі шкіри тварин. У якості набивання використовували пташине пір'я й кінський волос. До речі, дослідники затверджують, що китайська версія гри, у яку відіграли таким снарядом, по своєму змісту була ближче всього до сучасного футболу.

У Прадавньому Римі також уміли конструювати м'ячі зі шкіри, а наповнювачем у римлян служили зерна інжиру, сіно й солома. Відіграли такими м'ячами в популярну серед воїнів-легіонерів гру «гарпастум». Уважається, що на початку Середньовіччя цю гру освоїли й перейняли британці.

Хто / Де / Коли придумав / винайшов футбольний м'яч?

У Прадавній Греції було придумано відразу кілька ігор, у які відіграли кулястими снарядами зі шкіри корів і овець, набитими піском, пір'ям і лахміттям. 

У Середні Століття на Мрячному Альбіоні спочатку в якості м'ячів використовували городин сферичної форми, обв'язані кінським волосом. Потім у побут увійшли снаряди, основою конструкції яких служили сечові міхури тварин. Відомо моторошнуватий переказ, згідно з яким у певні історичні періоди на островах у якості м'ячів для ігор використовували відрубані голови ворогів.

Хто / Де / Коли придумав / винайшов футбольний м'яч?

Для корінних мешканців Південної й Центральної Америки м'яч був не стільки предметом для розважальних грищ, скільки тотемом, що символізують божества Сонця й Місяця. До речі, саме звідти колонізатори привезли в Європу дивовижні на той час м'ячі, зроблені з натурального каучуку.

Якщо міркувати про датування появи першого аналога сучасного футбольного м'яча, те це питання як і раніше залишається відкритим. Предметом найгучніших суперечок є те, що ж можна вважати прообразом футбольного м'яча.

В ігри з використанням шкіряного кулястого снаряда активно відіграли в Китаї ще в 2-м столітті до нашої ери. Дослідники також посилаються на письмове згадування про нібито перший міжнародний матч по грі «гарпастум», у якому британці в запеклій боротьбі здолали римлян. Як ви вже знаєте, у цій грі теж використовувався шкіряний снаряд, за формою сучасний м'яч, що нагадує, .

Хто / Де / Коли придумав / винайшов футбольний м'яч?

Багато воліють уважати «днем народження» футбольного м'яча 1836-й рік, коли Чарльз Гудьир виявив миру снаряд з гумовою основою. Однак, ключовою поворотною крапкою в хронології еволюції м'яча, мабуть, коштувати вважати 1872-й рік. Саме тоді Футбольна Асоціація Англії прийняла єдиний стандарт для футбольних м'ячів, згідно з яким ігровий снаряд повинен мати окружність не більш 70 сантиметрів, а по вазі він не повинен бути важче 15 унцій. Варто відзначити, що цей стандарт є актуальним от уже більш півтора століття.

Якщо говорити про те, коли була винайдена традиційна 32-панельна конструкція футбольного м'яча, те історичні факти відсилають нас до початку другої половини 20-го століття, коли архітектурні розробки інженера Бакминстера, знайшли втілення в одному із самих геніальних винаходів спортивної індустрії.

У даній статті були розглянуті наступні питання, пов'язані з походженням снаряда для гри у футбол:

  1. Хто є винахідником футбольного м'яча
  2. У якій країні виник футбольний м'яч
  3. Коли з'явився футбольний м'яч